En Iyi De-Fi Staking Alternatifleri ve Stacks Protokolü

Yazar
Ömür Çataltepe
Tarih
2021-04-17 10:12:58
Kategori
Genel

Herkese merhaba,

De-Fi olarak bilinen merkeziyetsiz finans protokollerinin çoğu Proof-of-Stake mekanizmasını kullanarak insanlara tokenleriyle token kazanma imkanı sağlamaktadır.

Proof of Work ve Proof of Stake Farkları Nelerdir?

Bitcoin ağında kullanılan Proof of Work protokolü, işlemci gücünün çoğunu elinde tutan madencilerin ağda daha fazla söz hakkına sahip olduğu ve dolayısıyla daha fazla getiri elde ettiği bir sistemdir. Bitcoin madenciliği, yüksek enerji tüketimine ihtiyaç duymaktadır ancak Hisse Kanıtı protokolü ağ gücünü işlemci gücüne bakarak dağıtmaz. PoS’ta bir sonraki bloğun üretimi birkaç kombinasyonu aynı anda yerine getiren operatörler tarafından gerçekleştirilebilir. Proof of Stake protokolünün birden çok türü vardır.

Proof of Stake protokolünde ise işlem doğrulayabilmek ve gelirden pay almak isteyen kullanıcılar, kripto varlıklarını, doğrulama için kullanılmak üzere kilitlemeleri gerekir. “Staking” (gelirden pay alma) olarak adlandılan bu kilitleme işleminde, cüzdanda, bu işlem için kullanılmak istenen tutar, kilidi kaldırılana kadar cüzdandan çekilemez ve kullanıcının hissesi olarak ağda işaretlenir.

En İyi Alternatifler

Proof-of-Stake ile tokenlerinizi kullanarak ödül kazanmak istiyorsanız bunun için alternatif protokoller mevcuttur.

En iyi olduğunu düşündüğüm 3 alternatif:

Stacks (Proof-of-Stake değil Proof-of-Transfer kullanılır)

Stacks, diğer kripto paralardan farklı olarak blok zincirinin güvenliğini sağlamak için Bitcoin’i tercih etmiştir. Bu durumda ağ güvenliğinde Proof-of-Work güvenliğinde kazılan Bitcoin’ler, Proof-of-Transfer mekanizmasının STX madenciliği kolunda kullanılarak ağ güvenliğine katkıda bulunur.

Stacks (STX) tokenlerinizi 14 günlüğüne sistemde kilitleyerek Bitcoin ödülü kazanabilirsiniz. Bu sıradan bir Staking değildir. İsimlendirme olarak Stacking olarak bilinmektedir.

Nasıl Stacking Yapılır?

Stacking yapabilmeniz için buradan cüzdanını kullanabilirsiniz. Bu cüzdanda Stacking yapabilmeniz için en az 90.000 STX sahibi olmalısınız. Ancak her yatırımcı da 90.000 STX sahibi olmadığına göre burada farklı bir alternatif daha olmalı. Bu alternatif de pool servisleridir. Yani ortalama 40'dan fazla STX’iniz varsa pool servislerini kullanarak Stacking yapabilirsiniz.

Önerdiğim pool Friedger isimli geliştiricinin servisidir : pool.friedger.de

Ancak Mayıs ayının sonunda Stacks Turkey topluluğunun kendi poolu oluşturulacaktır. Türk STX sahiplerinin çoğunluğu artık Türk poolunda Stacking yapabilecektir. Onun için Friedger’ın pool servisinde kısa süreli Stacking’leri kullanmanızı tavsiye ederim. Zira Türk pooluna geç katılabilirsiniz :)

Stacking oranlarını stacking.club sayfasından kontrol edebilirsiniz.

BlockFi

BlockFi aracılığıyla DeFi coinlerinde Staking yapabilir ve ödül kazanabilirsiniz.

2017’de kurulan BlockFi, 2021’in başından bu yana hizmetlerini çeşitli şekillerde genişletti. Ocak ayında, kredi platformu kurumsal ve ultra yüksek net değerli müşteriler için tezgah üstü (OTC) işlem masası başlatıldığını duyurdu. Masa, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin (LTC) gibi büyük hacimli kriptoları spot ticaret, kredi yetenekleri ve marj ticareti ürünleri gibi hizmetlerle destekliyor.

Ürünler (Bugüne göre yazılmıştır, fiyatlar ve oranlar değişebilir, oranlardan sorumlu değilim):

GUSD -> 8.6% yıllık faiz

LINK -> 5.5%

Click here for BlockFi website

PancakeSwap (BEP20 Staking)

PancakeSwap, BEP-20 token’larını takas etmek için merkezi olmayan bir borsadır. PancakeSwap’teki otomatik likidite havuzları aracılığıyla herhangi bir BEP-20 token’ını başka bir BEP-20 ile takas edilmesi mümkündür. Borsada bir token swap (takas) yaptığınızda %0.2'lik bir işlem ücreti ödersiniz.

Ayrıca elinizde bulunan CAKE token’larınız ile NFT koleksiyonlarını toplamanıza olanak veren platformda, NFT kazanmak için çekiliş benzeri bir yöntem ile koleksiyonları kazanma şansı elde ediyorsunuz. Bu, bana göre daha çok bir pazarlama çalışması gibi görünüyor. Yerine, NFT tabanlı koleksiyon ürünleri, platformda işlem yapıldıkça bir kullanıcı puan kazanım sistemiyle toplanabilseydi daha iyi olabilirdi.

Home | PancakeSwap

Sorumluluk Reddi: De-Fi Staking ve diğer benzeri alternatifler yüksek riskli işlemlerdir. Herhangi bir koşulda yaşayacağınız kayıplardan sorumlu değilim. Staking / Stacking ödül oranlarını bugünün tarihine bakarak örnek olarak gösterdim, bu veriler ve oranlar değişiklik gösterebilir ve beklediğiniz kazançları vermeyebilir. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Kaynakça:

CoinKolik

BTCTurk.com

Binance Academy

UzmanCoin


En İyi De-Fi Staking Alternatifleri ve Stacks Protokolü was originally published in Stacks Turkey on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.