New York Coin ve Stacks

Yazar
Ömür Çataltepe
Tarih
2021-11-18 19:59:42
Kategori
Genel

New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler ve aynı zamanda dünyanın en kalabalık metropolitan şehridir. New York’un bir parçası olduğu için karıştırıldığı için, İngilizcede genellikle New York olarak karıştırılır ama şehir olarak New York City olarak bilinir.

Dünyada hiç uyumayan şehir olarak bilinen New York City, dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üzerinde inşa edilmiştir.

New York’un şehir nüfusu, şehir sınırları içerisinde yaklaşık 8.3 milyondur ancak metropolitan alana bakıldığında ise yaklaşık bölge nüfusu 20 milyondur kişidir. New York esasında bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 çeşitte dil konuşulmakta ve istatistiklere göre New York’taki her 3 insandan birisi ABD dışında bir ülkede doğmuştur.

New York‘un ve Belediye Başkanının Kripto Dostluğu

Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen yerel seçimlerde bir çok eyalet yönetici değiştirdi ve yeni yönetimler görevine başlamak üzere hazırlıklara başladı. Bu yeni yöneticilerden birisi olan New York’un yeni seçilmiş belediye başkanı Eric Adams, henüz göreve gelmeden kendisinden söz ettirecek bir konuya imza attı.

Eric Adams, Bloomberg’in radyo kanalında New York’a ait bir kripto para çıkartmak istediğini ifade etti. Buna ek olarak, Twitter’da New York’un kripto para sektörünün ve hızla büyüyen diğer sektörlerin merkezi olacağını da ifade etti.

Ayrıca ilk üç maaşının tamamını Bitcoin olarak alacağını açıkladı.

Adams, Amerika’da Bitcoin’le maaş alan ilk yönetici olmayacak:

Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto sektörüne yönelik önemli adımlar atan ilk belediye başkanı aslında Eric Adams değil. Miami’nin Belediye Başkanı olarak seçilen Francis Suarez de geçtiğimiz haftalarda yaptığı paylaşımlarda benzer projelerden bahsetmişti. Saurez, Miami’ye ait bir kripto para çıkartmak istediğimi ifade etmiş ve belediye başkanı olarak ilk maaşını Bitcoin olarak alacağını da belirtmişti.

CityCoins ile Stacks’ın ilişkisi

CityCoins, Stacks blok zinciri üzerinde Clarity akıllı sözleşme dili kullanılarak oluşturulmuş bir kripto varlıktır. CityCoins, Stacks’ın kullandığı Proof-of-Transfer mekanizmasını kullanarak kazımı yapılan bir kripto varlıktır ve CityCoins bünyesindeki MiamiCoin, NewYorkCoin gibi kripto varlıkların madenciliği için Stacks’in native tokeni olan STX yakılmalıdır.

Stacks’a Katkıları

CityCoins üzerinde gerçekleştirilen bütün işlemler Stacks blok zincirini kullanır. Bu blok zincir aktivitelerini arttırarak ve anlamlandırarak katkı sağlamış olur.

En önemli kısım ise, CityCoins kazılabilmesi için STX gerektiğidir. STX nereden alınıyor? Borsalardan. O halde burada bir alış baskısı yaratılır. Yani STX’e talep oluşturulur. Dolayısıyla CityCoins, Stacks için alış baskısı oluşturan bir yapıya sahiptir.

CityCoins Yolculuğu

CityCoins, şehirleri tokenize etme yolculuğuna ilk MiamiCoin ile başladı. Geçtiğimiz aylarda Miami’de bugüne kadarki en büyük Bitcoin konferanslarından birisi gerçekleştirildi. Tabii Miami kentinin ne kadar kripto dostu bir yer olduğunu da unutmamak gerek!

MiamiCoin gerçekleştirildikten sonraki şehir New York City oldu! Bakalım sırada hangi şehir var?

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim, her bir harfini keyifle kaleme aldığım bir makale oldu. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle!

CityCoins Web Sayfasına gitmek için tıklayın.

Stacks Web Sayfasına gitmek için tıklayın.

Feragatname: Bu makale yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Kripto paralar yüksek riskli ve yüksek volatiliteli varlıklardır. Bu makalede kripto paraların ödemeler için kullanılması değil, ilgili kripto paradan gelebilecek ödüller ile mevcut ödemelerin indirimli olabileceği anlatılmak istenmiştir. İlgili kripto paranın şu anda Türkiye’deki şehirler için bir desteği bulunmamakta olup, makalede anlatılanlar tamamen kişisel düşüncelerim ve projeyle ilgili teknik ayrıntılardan ibarettir.