CityCoins Nedir? Stacks Blok Zinciriyle ve Clarity ile Iliskisi Nedir?

Yazar
Ömür Çataltepe
Tarih
2021-12-05 22:01:54
Kategori
Genel

Miami ve New York, belediyelerine ek fon sağlamak için CityCoin’lerine sahip olan ilk şehirler arasındadır.

CityCoins, kendisini vatandaşların kendileri ve yaşadıkları şehirler için kripto tabanlı gelir elde etmelerinin bir yolu olarak tanımlıyor. Bunu, kullanıcıların ödüller karşılığında kendi şehirlerine kripto fonlarına katkıda bulunmalarına veya diğer şehirleri desteklemelerine olanak tanıyan bir sistem olarak düşünün.

CityCoins platformunun kullanıcıları, büyük şehirler için, içinde yaşayan insanların hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış tokenlar çıkarmaya başladı bile. İlginç bir şekilde, proje, kullanıcıların ve şehirlerin potansiyel olarak Bitcoin kazanabilmesi için, çalışmasını Bitcoin ile çalışan bir ekosisteme dayandırmayı seçti.

CityCoins nasıl çalışır?

CityCoin nasıl oluşturulur

İlk bakışta, CityCoins’in oluşturulması ve tokenlerin yönetimi, proje ekibi tarafından yürütülüyor gibi görünebilir. Ancak süreç aslında tamamen kullanıcıların elinde. Proje, her CityCoin’in dağıtımını destekleyecek altyapıyı sağlar.

Peki, kendi şehriniz için bir CityCoin yaratmaya nasıl başlayacaksınız? Dört parçalı bir süreç. Öncelikle, kripto topluluğu, web sitesinde bir anketi tamamlayarak bir sonraki CityCoin’i hangi şehirde başlatmak istediklerine oy verebilir. Belirli bir şehir daraltıldığında, seçilen şehrin belediye başkanının teklifi desteklemesi ve şehir cüzdanını talep etmeyi kabul etmesi önemlidir (aşağıya bakınız).

Ardından, isteyen herkes Stacks ana ağında veya canlı sürümde bir akıllı sözleşme (önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında belirli eylemleri gerçekleştiren bir blok zincirinde çalışan bir yazılım programı) başlatarak yeni bir CityCoin dağıtımını başlatabilir.

Bunu yapmak için yapmanız gerekenler:

  • Stacks Web Cüzdanını İndirin
  • Cüzdanı Binance, KuCoin, Crypto.com ve OKEx gibi önde gelen merkezi borsalarda bulunan STX tokenleri ile finanse edin.
  • MineCityCoins web sitesine gidin ve sağ üst köşedeki düğmeye tıklayarak Stacks Web Cüzdanınızı bağlayın
  • Resmi web sitesi belgelerine göre, daha sonra CityCoin’in aktivasyonunu belirtmek için Stacks adresinizi ve isteğe bağlı notu zincire kaydeden kullanıcı arayüzü aracılığıyla “kullanıcı kaydı” işlemini göndermeniz gerekir.

Son olarak, madencilik sürecini etkinleştirmek için yeni oluşturulan akıllı sözleşmeye bir miktar STX — Stacks’ın yerel kripto para birimi — göndermek için en az 20 kişi gerekir. Bununla birlikte, bir CityCoin akıllı sözleşmesi etkinleştirildiğinde, madencilerin yeni oluşturulan CityCoin’leri çıkarabilmek için 24 saat beklemesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Peki Stacks Nedir?

Stacks, dApps adını verdiğimiz merkezi olmayan uygulamaların, kullanıcıların dijital haklarını, yönetimi kendilerinin kontrolünde olacak şekilde blokzinciri teknolojisini tüm internet dünyasına taşımayı amaçlayan bir ekosistemdir. dApps olarak adlandırılan merkeziyetsiz uygulamaların büyük çoğunluğu blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir DNS (Domain Name System) kullanır ve aynı zamanda kullanıcıların blok zincirinde kimlik bilgilerini depolamalarına izin vererek, birbiriyle doğrudan şifreli bir şekilde bağlantı kurmalarını sağlar.

Clarity Mimarisi

CityCoins, Clarity akıllı sözleşme dili kullanılarak tasarlanmıştır. Clarity hakkında bilgi almak için Clarity & Solidity ile tasarlanan akıllı sözleşmelerin aralarındaki farkları derlediğim “Stacks, Bitcoin Blok Zincirinde DeFi Modeli İnşa Ediyor!” başlıklı makalemi okuyabilirsiniz.

Bu makalede değindiğim konular teknolojik ve teknik bir incelemeden ibarettir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi işlemlerinden sorumludur.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle!