STX Madenciligini Anlayalim

Yazar
Ömür Çataltepe
Tarih
2021-03-26 12:06:29
Kategori
Genel

Stacks 2.0 için madencilik rehberi

Giriş

Bu makale, Stacks 2.0 ağında yapılacak madencilik faaliyetleri için bazı teknik detaylara ışık tutar.

Madencilik Sıklığı

Her bir Stack bloğu bir Bitcoin bloğu başına kazılır. Bir madencilik bloğunun değerlendirilmesi için; bir madencinin, bir Bitcoin bloğuna dahil edilmiş bir blok işlemesi gerekir. Bir madenci, bloğu teslim ettikten sonra taahhüdünü güncellemek isterse, Bitcoin Replace-By-Fee (RFB) özelliğini kullanabilir.

Coinbase Ödülleri

Madenciler, kendi kazdıkları blokların coinbase ödüllerini alırlar. Bu ödüller, bloğu destekleyen burn-support-operations kullanıcısı tarafından paylaşılır (taahhüt edilen miktarla orantılı olarak).

Blok ödülleri ise:

  • Madenciliğin ilk 4 yılında blok başına 1000 STX
  • Madenciliğin sonraki 4 yılında blok başına 500 STX
  • Madenciliğin sonraki 4 yılında blok başına 250 STX
  • Madenciliğin sonraki 4 yılında blok başına 125 STX

Stacks Halving dönemleri Bitcoin Halving dönemleriyle aynıdır.

İşlem Ücretleri

Madenciler kazdıkları bloktaki STX transfer ücretlerini alırlar.

Kazılan mikrobloklardaki işlemler için, microblock’u kazan madenci ücretlerin %40'ını alırken, microblock’u onaylayan madenci ücretlerin %60'ını alır.

Ödül Vadesi

Madencilik ödülleri, yani blok zinciri ödülleri ve işlem ücretleri, Bitcoin blok zincirinde olgunlaşmak için 100 blok kadar zaman alır. Başarılı bir blok madenciliğinden sonra, ödülleriniz ~24 saat sonra Stacks hesabında görünecektir.

Proof-of-Transfer Madenciliği

Madenciler, her lider blok taahhüdünde iki adrese Bitcoin taahhüt eder. Her adres için taahhüt edilen tutar aynı olmalıdır. Adresler, Stacking katılımcılarının mevcut ödül kümesinden seçilir. Adreslerin seçimi, doğrulanabilir-rastgele bir işlev kullanılarak yapılır ve belirli bir blok için doğru iki adresin belirlenmesi, Stacks blok zincirinin izlenmesini gerektirir.

Miner’s Address -> Madencinin Bitcoin Adresi | Stacker’s address -> Stacking yapan yatırımcıların Bitcoin adresi

Madencilik başladıktan 100.000 Bitcoin bloğu sonrasında, PoX’un Sunset aşaması başlar. Bu aşamada, blok işlemlerinin artan kısımları yakılır. Bu sunset ücretlerini yakmak için, madenciler sunset ücretlerini blok taahhüt işleminin ilk çıktısına göndermelidir. Bu çıktı da OPRETURN olarak gözükür.

Sunset aşamasının başlangıcından 400.000 Bitcoin bloğu sonra Sunset aşaması sona erer. Bu aşamadan sonra artık PoX olmayacak ve madenciler bütün lider blok taahhütlerini yakması gerekir. Bunu da yandaki Bitcoin cüzdanına göndererek gerçekleştirebilirler. 1111111111111111111114oLvT2.

Bir sonraki bloğu alma olasılığı

Bir sonraki bloğu kazacak olan madenci, madenciler arasında en çok Bitcoin transfer eden ya da yakan madenciye göre belirlenir.

Bir madencinin bir sonraki bloğu kazma olasılığı, ilgili madencinin gönderdiği Bitcoin miktarına eşittir ve tüm madencilerin gönderdiği toplam Bitcoin miktarına bölünür.

Protokol tarafından uygulanan minimum BTC taahhüdü olmamasına rağmen, sistemin ortalama bir gereksinimi var.

Yapılan testler sonucunda; temel olarak, bir işlem için ücretler, harcanan çıktı değerini aşarsa, toz olarak kabul edilir. Tozun nasıl hesaplanacağı bir dizi faktöre bağlıdır, 5500 satoshi’nin çıktı başına iyi bir alt sınır olduğunu gördük. Stacks madencilerinden gelen Bitcoin işlemleri iki çıktı içerir (Proof-of-Transfer için), bu nedenle en az 11.000 satoshis / blok taahhüdü önerilir.

Önemli!

Madenciler, göndermeniz gereken BTC miktarını hesaplamak için:
- Ertesi gün için STX/BTC fiyatını tahmin edin (100 blok sonra)
- Tüm madenciler tarafından işlenen toplam BTC miktarını tahmin edin