Binance IGO ile Yeni Nesil Oyun Dünyasina Katilin!

Yazar
Ömür Çataltepe
Tarih
2021-11-27 21:49:16
Kategori
Genel

Kripto para ekosistemleri günden güne daha da büyüyor ve bu sektör her büyüdüğünde beraberinde çok çılgın fikirler gündeme gelmeye başlıyor. İlk başta token alım satımından ibaret olan geleneksel kripto ekosistemi, şimdi NFT ile bambaşka bir boyuta taşınıyor.

Hiç şüphesiz Binance, dünyada kripto ekosistemleri arasında lider konumundadır. Sıradan bir alım-satım borsası olmaktan çok daha fazlasını amaçlayan Binance, Binance NFT pazaryeriyle NFT dünyasına ile giriş yaptıktan sonra araştırma ve geliştirme çalışmalarına ara vermeden Binance IGO ile Initial Game Offer dünyasına katıldı.

Bu konuya değinmeden önce öncelikle NFT konusunu ele alalım.

NFT Nedir? Ne İşe Yarar?

NFT, dijital bir varlığı benzersiz kılmak ve başka bir şeyin bunun yerine geçemeyeceğini onaylamak adına blok zincirlerinde oluşturulan bir veri birimidir. Bunu şöyle bir örnekle daha basit bir şekilde açıklayalım:

NFT’ler, hiç bir amaca hizmet etmez. Onlar bizim bildiğimiz para birimlerinin stresli yaşantılarından bağımsız varlıklardır. :)

NFT’ler diğer kripto varlıklar gibi bir blok zincirinde yer almaktadır. Yani NFT’ler dijital varlıklardır. Varlık diyoruz ama, NFT’ler bir para birimi değildir. Şimdi bu durumda şunu sorabilirsiniz; Ömür, madem NFT’ler bir para birimi değil, o halde ne iş yarıyorlar?

Hadi bu soruyu örnekler üzerinden cevaplandıralım.

Görmüş olduğunuz bu tweet, Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından, Twitter.com platformunda yazdığı ilk tweetinin NFT olarak basılmasıyla 2,5 milyon USD karşılığında satılmıştır.

Şöyle etraflıca düşündüğünüzde bir somut yeteneği olmayan bir dijital varlığa bu paranın verilmesi saçma gelebilir ama bunun arkasında çok yerleşik bir alışkanlık yatıyor. Az olana daha çok değer biçilmesi! Yani başka bir deyişle ekonominin temel yapı taşı olan arz & talep diyebiliriz.

Kısacası, NFT’lerin koleksiyoncular için oldukça kullanışlı bir dijital varlık modeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Teknolojinin gelecekte hayatımızdaki yerinin daha da büyük olması kaçınılmaz!

Binance NFT hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın!

IGO yani Initial Game Offer kavramından bahsetmeden önce, IGO’daki offer yani teklif mekanizmasını daha rahat kavrayabilmeniz açısından kripto para sektörünün mihenk taşı olan ICO kavramından bahsedelim.

ICO (Initial Coin Offer) Nedir?

Her proje, vaat ettiği teknolojiyi inşa edebilmesi için belirli bir fona ihtiyaç duyar. İlk başta bir tohum yatırım almak bir ekosistem inşa etmek için yeterli olmayabilir. Seed yani tohum yatırım alan projelerin çoğunluğu aynı zamanda ICO ile de fon toplamakta. ICO esasında bir fon toplama sürecini ifade etmektedir. ICO ile elde edilen fonlar projenin inşa sürecini hızlandırır ve çeşitli hizmetlere daha erken erişim gibi imkanlar sağlayabilir. Ancak ICO yatırımları yatırımcılara büyük kazançlar getirebileceği gibi büyük zararlar da getirebilir. Bu riski göz önünde bulundurup, yatırım yapmadan önce bir projeyi etraflıca araştırmış olmak gerekir.

IGO (Initial Game Offer) Nedir?

Initial Game Offer, İngilizce karşılığından daha anlaşılacağı üzere oyun sektörüne özel bir kavramdır. Fakat buradaki süreç, satışların bir kripto para borsasında ön satış olarak gerçekleştirilmesi şeklinde ilerlemektedir.

Erken yatırım yapan bireyler; oyun içi özel ürünler, özel ayrıcalıklar, oyun karakterleri gibi kazanımlar elde edebilir.

Özetle IGO, oyun geliştirmek, pazarlama faaliyetleri gibi çeşitli giderler için fon toplamak ve oyunu bir sonraki aşamasına ulaştırmak için fonları kullanmaktır.

IGO Yatırımı Yaparsam Ne Kazanabilirim?

IGO yatırımı yaparsanız yukarıda da belirttiğim gibi oyunlarda ayrıcalıklar kazanabilirsiniz ve oyun geliştirildikçe elinizdeki token veya coinin değeri artabilir ve bu durumda yatırımınız değer de kazanabilmektedir. Ancak şunu da unutmamalısınız, ICO’larda olduğu gibi IGO’larda da projeler yarım kalabilir / tamamlanamayabilir. Bunun gibi bir çok risk bulunmaktadır.

Binance’da Nasıl IGO Yatırımı Yapabilirim?

Öncelikle Binance IGO’da yatırım yapabilmeniz için Game Offering Landing Page sayfasından mevcut IGO tekliflerini ve yaklaşan oyun projelerini görebilir ve bu projeler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Makalede belirttiğim gibi, bu projelerin barındırdığı riskleri unutmayın. Yatırımlarınızda yaşayabileceğiniz kayıplardan Binance platformu sorumlu olmayacaktır.

Hadi örnek olması açısından bir proje inceleyelim!

StarSharks Genesis Mystery Box

Binance x StarSharks

StarSharks (SSS), oyuncuların, geliştiricilerin ve yatırımcıların sürdürülebilir bir ekosistemde NFT’lerin değerlerinin gelişimini belirleyebilecekleri topluluk odaklı bir Shark metaverse’dir. Bu proje, içeriğin değerini toplulukla geliştirmeyi ve toplulukla paylaşmayı, varlıkların tek bir oyunda izole edildiği mevcut GameFi dünyasını bozmayı amaçlıyor. Oyuncuların yeni bir metaverse inşa etmek, yönetmek ve Shark Metaverse’ünde bir topluluk kültürü oluşturmak için bir araya gelmelerini sağlıyor.

Hadi StarSharks (SSS)’in biletlerini inceleyelim! Bu biletlerden10.000 adet basıldı ve Mystery Box üzerinden satın alınabiliyor idi, ancak biletlerin tamamı tükendi ve her birisi 30 BUSD fiyatından satıldı.

Level-1 Shark Bileti

Level-1 Shark Bileti bir giriş seviyesi NFT olup, Shark Metaverse’ünün en düşük seviye yeteneklerini içerir.

Mystery Box üzerinden elde edilebilen, nadir olmayan bir Shark biletidir.

Level-2 Shark Bileti

Level-2 Shark Bileti, nadir seviyede bir NFT olup, Shark Metaverse’ünün orta seviye yeteneklerini içerir.

Elde ettiğiniz her bir Level-2ds biletinizi, 2 adet Level-1 biletine dönüştürebilirsiniz.

Level-3 Shark Bileti

Level-3 Shark Bileti, Shark metaverse’ünün en nadir NFT bileti olup, Shark Metaverse’ünün en üst seviye yeteneklerini içerir.

Elde ettiğiniz her bir Level-3 biletinizi, 2 adet Level-2 biletine dönüştürebilirsiniz.

Şimdi ise StarSharks oyununun bizzat oyun deneyimini inceleyelim.

Macera modu: Oyuncular StarSharks hikayesini oynar ve macera seviyelerini tamamlayarak yeni seviyelerin kilidini açarlar.
PvE savaşı: Oyuncular, tamamladıkları her bir macera seviyesini seçer ve ardından seçtiği macerada savaşma yeteneğine sahip olurlar.
PVP savaşı: Topluluk, platformun önemli bir parçası olduğu için, oyuncuların birbirleriyle etkileşime girmesi için oyunlara kasıtlı olarak daha fazla fırsat eklendi ve güzel ödüllerle oyuncular teşvik edildi.
PvP savaşları için oyuncu eşleştirme: Oyuncular, sıralamalarına göre rekabetçi sistemde otomatik olarak başka bir oyuncuyla eşleştirilir.

Oyundan bazı görseller:

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Feragatname: Yazarın bu makalede değinilen StarSharks / Sharks projesiyle ve Binance IGO / ICO teklifleriyle herhangi bir ortaklığı bulunmamaktadır. Bu makalede NFT teknolojisinin ve Binance platformunun nasıl kullanıldığının açıklanması amaçlanmıştır. Yazar, yapılacak yatırımlardaki kayıplardan sorumlu değildir ve söylemleri yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz.