Merkeziyetsiz Platformlarda Alim-Satim Yaparken Kendinizi Nasil Koruyabilirsiniz?

Yazar
Ömür Çataltepe
Tarih
2021-12-30 19:54:22
Kategori
Genel

Kripto varlıklar yıllardır aramızda ve kripto varlıklara olan ilgi günden güne büyümekte ve daha çok kabul görmektedir. Kripto varlıkların tamamının yaklaşık piyasa değerinin 2 trilyon doları geçmesi, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto paraların ATH (All-Time-High yani Tüm Zamanların En Yükseği) fiyatına ulaşması, son zamanlarda inanılmaz bir şekilde ivmelenen Metaverse projeleri de bizlere gösteriyor ki kripto varlıkların kullanım durumu ciddi şekilde yaygınlaşmaya başladı.

Hedef Tahtası Olmayın!

Ancak küçük / büyük yatırımcılar, bu hype ile dolandırıcıların hedefi haline geldi. İstihbarat şirketi CipherTrace’e göre, yalnızca Ocak ve Temmuz ayları arasında kripto para hacklenmeleri ve dolandırıcılıklarla birlikte yaklaşık 681 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu.

İlgili şirketin Kasım ayı raporuna göre, bu yıl genel olarak en dikkat çekici hacklerin çoğu, DeFi yani merkeziyetsiz finans projeleri üzerinde gerçekleştirildiği ve yaklaşık 10 milyar dolardan fazla fon kaybedildi.

Diğer önemli konu ise, dikkat edilmesi gereken faktörlerin arasında direkt olarak projelerin de yer almasıdır. Peki projelere yatırım yaparken veya kullanırken genellikle nelere dikkat edilmeli?

Geliştiricilerin Aktifliği

Neredeyse bütün kripto paralar merkeziyetsiz yapıları gereği şeffaf olmak zorundadır ve bu projenin kaynak kodlarının da şeffaf olarak open-source bir biçimde yayınlanmasını gerektirir. Geliştirici faaliyetleri projelerin genellikle GitHub sayfalarından takip edilebilir. Bunun için ilgili projenin GitHub sayfasındaki güncellemeleri takip edebilirsiniz. Bu sizin için, ekibin aktif olup olmadığını anlamanız konusunda oldukça yararlı olacaktır.

Projenin Amacı

Hiç bir amacı ve mantıklı bir dayanağı olmayan kripto varlıklara yatırım yapmak büyük risk barındırır. Özellikle De-Fi’de yatırım yapıyorsanız projelerin inovasyon odaklı olmalarına ve yol haritalarına çok dikkat etmeniz gerekmekte. Bir projeye yatırım yaparken kendinize basit sorular sorun, mesela bu proje ne işe yarıyor? Gelecekte bir kullanım durumu olacak mı veya şu anda bir kullanım durumu var mı? Bu sorular sizin sahtekar projelerden uzak durmanıza yardımcı olacak.

Akıllı Sözleşme Denetimleri

De-Fi projelerinde akıllı sözleşmeler ile gerçekleştirilen çoğu şey denetlenmekte. Denetimlerin, kodun güvenli olduğundan emin olunabilmesi için yapılması gerekir. Akıllı sözleşme geliştirmenin en önemli adımlarından birisinin security audit yani güvenlik denetimi olmasıyla hacklenmeyle ilgili riskler düşürülebilir. Eğer akıllı sözleşmeler hacklenirse projede teknik açıdan tehlikeli durumlar oluşabilir.

Ancak bu Audit dediğimiz denetim süreci çok pahalıdır. Meşru projeler genellikle denetimler için ödemeler yapar, ama dolandırıcı amaçlı projeler ise genellikle bunu yapmazlar.

Peki bir projenin denetimi varsa bu onun güvenli olduğu anlamına mı gelir?

Bunun cevabı ne yazıkki hayır. Denetimler her ne kadar çok gerekli olsa da, hiç bir zaman tam anlamıyla güvenli olduğu anlamına gelmez. Paranızı bir akıllı sözleşmeye yatırmanın risklerinin farkında olmalısınız.

Kurucular Anonim mi?

Eğer bir projenin kurucuları anonim ise, bu muhtemelen dolandırıcılık amaçlı çıkmış bir projedir. Ancak şunu da unutmamalısınız ki, kurucuları anonim olmayan projeler de dolandırıcı çıkabilir. Kripto oldukça komplike bir evren.

Özetle, anonim kurucuları olan projeler kötü mü? Hayır. Kurucuları anonim olan projelerin dolandırıcılıklardan sorumlu tutulması daha mı zor? Evet. Bundan dolayı kurucuların anonim olduğu projelere çok temkinli yaklaşmalısınız. Ancak anonim ekip tarafından geliştirilip iyi yerlere gelen projeler de mevcut. O yüzden risk analizinizi çok dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Binance’a Üye Olun | %20 komisyon indirimi

Binance’a, ömür boyu %20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz avantajlı referans linkimle üye olmak için buraya tıklayınız.

Feragatname: Bu makale yatırımcıların ve De-Fi (merkeziyetsiz finans) kullanıcılarının fonlarının güvenliği için dikkat etmesi gereken konuların bazılarına değinmek için yazılmıştır. Yazar herhangi bir finansal tavsiye vermemekte ve yatırım / platform kullanım kararlarınızdan ve sonuçlarından sorumlu değildir.