Bu makalede, yeni yeni gelişmekte ve user-owned internet (kullanıcının sahip olduğu internet) misyonunu dünyaya yaymakta olan Stacks ekosistemi üzerindeki NFT partnerliklerine değineceğiz.

Fatboy Slim Kimdir?

Norman Quentin Cook, Fatboy Slim adıyla tanınan İngiliz müzisyen, DJ ve prodüktör. 1990’larda popüler olmuştur. Fatboy Slim; The Housemartins, Beats International, Freak Power ile birlikte İngiltere müzik listelerinde büyük başarı elde etmişlerdir. Brighton Port Authority adlı grubun üyesidir.

Chemical X Kimdir?

Popüler çizimleri ve kamuoyuna duyarlı çalışmaları ile bilinen Chemical X, çağdaş bir İngiliz sanatçısıdır. Aynı zamanda dünyada, Bitcoin üzerinde NFT mint eden ilk kişilerden birisidir. Satışta olan sanat eserlerine Chemical X Prints web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Chemical X, aynı zamanda, Banksy ve Damien Hirst ile ilk NFT’lerini tasarlamıştır.

Chemical X ve Ekstazi (!) NFT’leri

İsmi her ne kadar ekstazi NFT’leri olsa da, laboratuvarlarda ekstazi gibi görünen lakin ekstazi olmayan¹ sanat eserleri üretmiştir. Bu tür sanat eserlerini de 100 bin Sterlin civarında satışa çıkartmış ve bazıları yasal tavsiyeler nedeniyle iptal edilmiştir.

Görünümünü en çok beğendiğim eserleri:

Mitsi Pill
Cosmic Event Horizon

Fatboy Slim & Chemical X

Cara Delevigne ve Chemical X, ThisIsNumberOne isimli NFT projesi üzerinde birlikte çalıştı. Bu işbirliği ayrıca DJ Fatboy Slim, Dave Stewart ve ikilisi Orbital’i de içeriyor.

13 Mayıs tarihinde, efsanevi model ve aktris Cara Delevingne, ThisIsNumberOne’u yayınlamak için isimsiz sanatçı Chemical X ve müzisyenler DJ Fatboy Slim, Eurythmics’ten Dave Stewart ve İngiliz dans müziği ikilisi Orbital ile bir araya gelecek. Cara Delevingne, parçasının “Mine” yani “Benim” başlıklı önizleme videosunda, bedeniyle olan ilişkisine odaklanan, samimi projeden açık şekilde bahsediyor. “Mine”, Chemical X ile ThisIsNumberOne’da bu hafta lanse edilen 5 öğeden biri sonraki dördü, dans müziği sanatçılarıyla yapılan ortak çalışmalardır.

Cara Delevingne, parçasında “I want this to remind people of how incredibly powerful they are, what a beautiful thing their bodies are and to take pride in that.” yani “Bunun insanlara ne kadar güçlü olduklarını, vücutlarının ne kadar güzel olduğunu onlara hatırlatmasını ve bununla gurur duymalarını istiyorum.” demiştir. Cara’nın lansmanından elde edilen tüm gelir, kadın haklarını, LGBTQ topluluğunu, akıl sağlığını ve çevresel nedenleri destekleyen Cara Delevingne Vakfı’na gidecek.

Bu proje, Chemical X ve blok zinciri teknoloji şirketi Risidio arasındaki bir işbirliğine işaret ediyor. Risidio’nun, Stacks 2.0’daki dijital koleksiyonlar için tamamen merkezi olmayan bir açık arttırma platformu olan Risidio Xchange’in lansmanı da dahil olmak üzere yıl için büyük planları var. Risidio’nun CEO’su Peter Ponton, Chemical X projesi hakkında şunları söyledi: “Risidio için, bu özel proje, herkes için adil olan, kullanıcıya ait internete açılan kapıdır. Stacks ile birlikte çalışarak ortak amacımız daha iyisini oluşturmaktır. Kimliğimizin, verilerimizin ve servetimizin sahipliğini kişiye ve şu anda bize geri satan şirketlerden uzakta tutan Bitcoin üzerinde internet.”

Bitcoin’de NFT’ler

Stacks ile Bitcoin üzerinde mint edilen NFT’lerin ne kadar kalifiye olduğuna şüphe yok. 🙂

Sanatçı Chemical X, Arts’ın sanatsal figürleriyle işbirliği içinde hazırlanan ve Stacks blok zinciri vasıtasıyla Bitcoin üzerine inşa edilen benzersiz NFT sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyon sunuyor.

Stacks 2.0 dijital koleksiyonları ve Bitcoin’de NFT’ler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Nedir Bu NFT Çılgınlığı?” başlıklı makalemi okuyabilirsiniz.

Feragatname: Bu makalemde anlattığım ve değindiğim hiç bir kripto parayı bir yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmeyin. Herhangi bir ürünün alınıp satılmasına teşvik etmek amaçlı değildir. Makalem tamamen teknolojik değerlendirme ve magazin amaçlıdır.

Kaynakça:

“Cara Delevingne launches NFT video about her vagina”, Leah. Bitsky, Mayıs 12, 2021

“Cara Delevingne is selling NFT art about her vagina”, Lily Wakefield, Mayıs 18, 2021

“Cara Delevingne Teams up with Chemical X on ThisIsNumberOne NFT Project”, Charlie Kolbrener, Mayıs 13, 2021

“Nedir Bu NFT Çılgınlığı?”, Ömür Çataltepe, Mart 17, 2021

Risidio Website