Herkese merhaba!

Bu makalemizde Stacks blok zinciri üzerinde geliştirilen CityCoin projesini ve bunun dünyanın incisi olan İstanbul’da nasıl uygulanabileceğini inceleyeceğiz.

CityCoin Nedir?

CityCoins, Bitcoin blok zinciri ile arasında bir konsensüs mekanizması kurup, Bitcoin’in yüksek güvenliğinden faydalanarak, akıllı sözleşmeler tasarlanmasını sağlayan bir protokol olan Stacks tarafından desteklenmektedir. Herkes, sahip olduğu STX tokenlerini Stacks protokolü ile ileterek, CityCoins madenciliği yapmak için birbiriyle rekabet edebilir.

STX’leri ileten madencilerin %30’u doğrudan şehirler için ayrılmış cüzdanlara gönderilir ve kalan %70 STX ve BTC kazanmak için Stacklenebilir (istiflenebilir).

CityCoins ile Şehrini Oyla!

Evet millet! Özel bir CityCoin talebini göstermek için şehrinize buraya tıklayarak anketten oy vermelisiniz. Eğer şehriniz listede yoksa “Others” seçeneğini seçip, altta çıkacak olan kutucuğa şehrinizin adını yazıp ilerleyebilirsiniz.

Şehrinize destek göstermeyi unutmayın! Bu girişim, şehirlerin desteklenmesi ve aynı zamanda Stacker’ların¹ Stacks tokeni ve Bitcoin kazanmasını sağlar.

Kız Kulesi

İstanbul ve CityCoins

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, vermiş olduğu bir demeçte Blockchain teknolojisini “dünyada gelişen yeni teknolojiler” ve “yeni ekonomiler” olarak yorumladı. İmamoğlu’nun bu yorumlarından sonra İstanbul halkı sosyal medyadan büyük ilgi gösterdi.

İmamoğlu daha sonrasında Blockchain girişimlerini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak destekleme kararı aldı.https://cdn.embedly.com/widgets/media.html?type=text%2Fhtml&key=a19fcc184b9711e1b4764040d3dc5c07&schema=twitter&url=https%3A//twitter.com/ekrem_imamoglu/status/1384929231793233920&image=https%3A//i.embed.ly/1/image%3Furl%3Dhttps%253A%252F%252Fabs.twimg.com%252Ferrors%252Flogo46x38.png%26key%3Da19fcc184b9711e1b4764040d3dc5c07Kripto ❤️ İstanbul️

CityCoins ile İstanbul’da Neler Başarılabilir?

CityCoins, insanlara şehirlerini desteklemelerini ve kripto varlıklarını Bitcoin ve Stacks kazanarak arttırma imkanı sağlıyor!

İstanbul halihazırda kripto dostu bir metropoldür. İstanbul’da Blockchain’in benimsenmesi, CityCoins ile yapılabilecek bir çok harika işi mümkün kılıyor!

İstanbul’da Turizm, Yayıncılık, Turizm, Oyun, Bilişim, Mimarlık, Kuyumculuk alanlarında CityCoins ile bir çok avantaj sağlanabilir.

İstanbul Kart

İstanbul’un CityCoins’ini stacklediğinizi ve ödüllerle, akıllı şehir kartlarından birisi olan İstanbul Kart‘ınızı doldurduğunuzu ve indirimli hatta bedavaya metroda, otobüslerde, tramvaylarda seyahat ettiğinizi hayal edin!

Daha da derine inecek olursak, İstanbul Kart, Migros mağazalarında, sosyal tesislerde, Hamidiye otomatlarında kullanılabiliyor. Bu aşamada CityCoins ile sosyal yaşantı daha eğlenceli ve daha kazançlı hale gelebilir!

Müze Kart

CityCoins’in ödül mekanizmasıyla restoran ve ulaşım sektörlerinin yanı sıra, müzeler ve tarihi yerler gezilerek kültürel anlamda da şehir sakinlerine katkılar sunulabilir. İndirimler hatta ücretsiz geziler bile olabilir!

CityCoins ile Şehir Turları

Ödüller ile şehrinizi turlamak, yeni yerler keşfetmek istemez miydiniz? Bunu çevreci bir şekilde gerçekleştirmek çok önemli!

Bu yüzden sizlere önerim, Scooter veya Bisiklet olacaktır 🙂

İsbike

İsbike

CityCoins’in ödül mekanizmasının katkılarıyla İstanbul’u İsbike ile gezdiğinizi düşünün! Dünyalar güzeli Marmara Denizini, sahil şeridi boyunca gezdiğinizi ve İstanbul’u boydan boya turladığınızı hayal edin! Biraz pedal sallamak fena olmazdı 🙂

Elektronik Scooterlar ile Şehir Turu

Hiç şüphesiz ki hepimiz mutlaka scooter kullanmışızdır. Martı olarak bilinen elektronik scooter girişimi ile ucuz, eğlenceli ve çevre dostu yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu eğlenceli ve bir o kadarda çevreci olan bu elektronik araçlara CityCoins’in entegre edildiğini ve ödül mekanizması ile bu turların masraflarının düşürüldüğünü hayal edin!

CityCoins Yerel İşletmelerde İndirim Sağlayabilir!

CityCoins ile oluşturulabilecek akıllı sözleşmeler ve uygulamaların yanı sıra, şehri için CityCoins stackleyen işletme sahipleri, Stacking’den gelecek olan ödüller ile müşterilere ekstra indirimler ve avantajlar sağlayabilirler!

Ödül olarak, sevdiklerinizle, İstanbul Belediyesinin sosyal tesislerinde bir akşam yemeği de fena olmazdı 🙂

Cihangir Sosyal Tesisleri

Harika Ekiple Tanışın!

Patrick W. Stanley

Patrick Stanley, Stacks’ın önceki Head of Growth görevlisidir. Johns Hopkins’de Ekonomi ve Psikoloji okudu ve Patrick, 2017 yılında 155 milyon ABD Doları karşılığında satılan a16-z destekli kredi girişimi Earnest’in ilk çalışanıydı.

Kristen Wagner

Kristen, Microsoft’ta yapay zeka ve artırılmış gerçeklik işerini yönetmeye başladı. O zamandan beri dünyanın dört bir tarafındaki büyük kuruluşlar için gizlilik ve güvenlik danışmanı olarak hizmetler verdi.

Jason Schrader

Jason open-source savunucusu olan bir mühendistir ve Stacks ekosisteminin önemli bir üyesidir. Daha önce global bir Bilişim Teknolojisi şirketine sahipti ve Stacks ekosisteminde yönetişim ve side(yan) projeler üzerinde çalışmaktan mutluluk duyuyor.

CityCoins Yolculuğu

CityCoins, yolculuğuna ilk olarak MiamiCoin ile başlayacak. Geçtiğimiz günlerde Miami’de bugüne kadarki en büyük Bitcoin konferanslarından birisi gerçekleştirildi. Tabii Miami kentinin ne kadar kripto dostu olduğunu da unutmamak gerekir!

MiamiCoin gerçekleştirildikten sonra sırada San Francisco bizleri bekliyor olacak!

Bakalım CityCoins İstanbul hatta Ankara, İzmir, Antalya, Muğla gibi Türkiye’nin diğer güzide şehirleri ile ne zaman buluşacak?😃

Makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz, hoşça kalın!

¹ Stacker’lar: Stacks’ın native tokeni olan STX sahibi olan kişilere denir.

Feragatname: Bu makale yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Kripto paralar yüksek riskli ve yüksek volatiliteli varlıklardır. Bu makalede kripto paraların ödemeler için kullanılması değil, ilgili kripto paradan gelebilecek ödüller ile mevcut ödemelerin indirimli olabileceği anlatılmak istenmiştir. İlgili kripto paranın şu anda İstanbul için bir desteği bulunmamakta olup, makalede anlatılanlar tamamen kişisel düşüncelerim ve projeyle ilgili hayallerimden ibarettir.

Kaynakça:

“Ekrem İmamoğlu’dan Blockchain Girişimcilerine Destek”, C. Koç, BeInCrypto

CityCoins FAQ, 2021 CityCoins

“Supporting your city should be as simple as holding its CityCoin”, 2021 CityCoins