Hepinize merhaba!

Bu makalemde sizlerle beraber NFT (Non-Fungible-Token) kavramını inceleyeceğiz ve Bitcoin blok zincirinin yüksek güvenliği eşliğinde nasıl oluşturulabileceğini öğreneceğiz.

NFT (Non-Fungible-Token) Nedir?

NFT (Değiştirilemez Token), açılımından da anlaşılacağı üzere takas edilemeyen ve dönüştürülemeyen bir kripto varlıktır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım:

Elinizde 100 USDT mevcut ve 100 USDT’yi takas ederek Bitcoin almak istiyorsunuz. Bunun için, borsalardan takas yaparak işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu gibi takas yapılabilen varlıklara Fungible (Dönüştürülebilir) deniliyor. NFT dediğimiz varlıklar ise bunun tam tersi bir yapıda tasarlanmıştır.

Peki NFT’ler Ne İşe Yarar ve Hangi Amaca Hizmet Eder?

NFT’ler, hiç bir amaca hizmet etmez. Onlar para birimlerinin stresli yaşantılarından bağımsız varlıklardır. 🙂

NFT’ler diğer kripto varlıklar gibi bir blok zincirinde yer almaktadır. Yani NFT’ler dijital varlıklardır. Varlık diyoruz ama, NFT’ler bir para birimi değildir. Şimdi bu durumda şunu sorabilirsiniz; Ömür, madem NFT’ler bir para birimi değil, o halde ne iş yarıyorlar?

Hadi bu soruyu örnekler üzerinden cevaplandıralım.

Görmüş olduğunuz bu tweet, Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından ilk tweetinin NFT haline getirilmesiyle satışa çıkartılmış ve bu NFT, 2.5 milyon ABD doları karşılığında satılmıştır.

İlk bakışta bir NFT’ye bu kadar para verilmesi saçma gelebilir ama bunun arkasında oldukça yerleşik bir alışkanlık yatıyor. Az olana daha çok değer biçilmesi. Yani başka bir deyişle ekonominin temel taşı: arz ve talep diyebiliriz.

Yani kısacası NFT’lerin koleksiyoncular için oldukça kullanışlı bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Gelecekte de hayatımızda yer alması kuvvetle muhtemel.

NFT’lere bu perspektiften bakınca, hayatımızda yer alacağını söylemek mümkün.

NFT’lerimi Neden Stacks İle Oluşturmalıyım?

NFT’ler Ethereum blok zincirinde oluşturulabilir ANCAK yüksek gas fee nedeniyle yüksek fiyatlara mâl olabilir. Mesela bir kişi bir sözcük mint etmeye çalıştığında 3,000 USD civarında bir gas fee ile karşılaştı. Zaman zaman bu gas fee miktarları değişebiliyor, mesela bir Reddit kullanıcısı 50$ gas fee hesaplandığı için isyan etti. Bu durumdan dolayı NFT oluşturmak isteyen kişiler Binance Smart Chain, FLOW, WAX gibi alternatif blok zincirlerine yöneldiler. Ancak ben şahsen NFT için Stacks blok zincirini kullanıyorum.

Stacks, Bitcoin blok zincirini kullanarak inşa edilmiş bir kripto paradır. Peki neden diğer alternatif kripto paraların çoğunluğunda olduğu gibi Ethereum’u tercih etmedi? Çünkü Bitcoin açık ara farkla dünyanın en güvenli blok zinciridir.

Sizler de NFT’lerinizi, dünyanın en güvenli blok zinciriyle bir konsensüs mekanizması oluşturularak meydana getirilen Stacks blok zincirinde güvenle oluşturabilirsiniz. Bunun için Boom Wallet adlı cüzdan uygulamasını kullanabilir ve bedava denecek kadar küçük miktarlarla NFT’lerinizi oluşturabilirsiniz. Eğer koleksiyon oluşturmak istiyorsanız Stacks NFT pazaryerleriyle iletişime geçebilirsiniz.

STXNFT

StacksArt

Byzantion

Kaynakça: NPR, CoinSpeaker, Vox, Hwp