Stacks Nedir? Nasıl Çalışır?

Stacks, Proof-of-Transfer (PoX) olarak bilinen fikir birliği mekanizmasını kullanan ilk blokzinciri olup, bu mekanizmada, blok kazan madenciler, Stacking yaparak ağ güvenliğine katkı sunan kişilerin Bitcoin adreslerine Bitcoin transfer etmeleriyle belirlenir.

Stacks’ı inşa eden Hiro PBC isimli şirket, bilgisayar bilimci Muneeb Ali ve kendisinin üniversiteden arkadaşı Ryan Shea tarafından 2013 yılında Blockstack PBC olarak kuruldu ve bir yeniden markalaşma kararı alındıktan sonra, marka adı Hiro PBC olarak değiştirildi.

Stacks ile Bitcoin’in Alakası Nedir?

Stacks, blok zincirinin güvenliğini aynı dünyanın en güvenli blok zinciri olan Bitcoin blok zinciri ile arasında bir fikir birliği mekanizması kurarak, bir layer-1 blok zinciri olmuştur.

Stacks Layer-1 Blokzinciri Olarak Ne Anlam İfade Ediyor?

Layer kelime anlamı itibariyle katman anlamına geliyor. Blokzinciri projelerinde sık sık Layer-1 Çözümleri, Layer-2 Çözümleri olarak duymuşsunuzdur. Hadi Stacks’ın Bitcoin etrafında nasıl bir katman oluşturduğuna değinelim.

Şimdi bu görseldeki bütün katmanların her birine aynı anda değinmek, Stacks’ı anlamanızı zorlaştırır ve protokolü sizin için daha komplike bir hale getirir. Bunun için sadece Stacks’ın odaklandığı katmanlara ve alanlara değinelim.

1.Katman Uygulama Katmanı (Layer-1 Application Layer): User Interface (Kullanıcı arayüzleri), dApps’lerin (merkeziyetsiz uygulamalar), dApps sunucularının ve merkeziyetsiz uygulama tarayıcılarının bulunduğu bizim gördüğümüz bileşenlerden oluşan katmanlardır.

Stacks’ın Layer-1 Projeleri

Görsel projenin adı Blockstack iken tasarlandığı için yayında olan uygulamaların da adı artık Stacks olarak değiştirildi. Projelerin kaynak dosyalarına ve beni oku dosyalarına Stacks GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mesela bir Web Geliştiricisi olarak benim en çok ilgimi çeken proje Stacks Authentication yani doğrulama için kullanılan Stacks.js projesi oldu.

Bunlar aslında bir çok kripto paranın vaat ettiği Web 3.0 çağı için gerekli olan projeler ve standartlardır.

Stacks ile Bitcoin’de NFT’ler

Satoshible

Bu bölümde NFT (Non-Fungible-Token) olarak bilinen ve bugün ciddi bir popülarite kazanan tokenleri inceleyeceğiz ve Bitcoin blok zincirinin yüksek güvenliği eşliğinde nasıl oluşturulabileceğini öğreneceğiz.

  • NFT’lerimi neden Stacks blok zinciriyle oluşturmalıyım?

NFT’ler Ethereum blok zincirinde de oluşturulabilir ancak yüksek gas fee sebebiyle bir NFT’nin mint edilmesi yüksek maliyetlere ulaşabilir. Bir kişi bir NFT mint etmeye çalıştığında, o sırada Ethereum ağının tıkanması sebebiyle 110 USD civarında bir gas fee ile karşılaşabilir. Bunu formülüyle açıklayalım.

Gas limiti 3,000,000 birim ise:

3,000,00*(78+10)= 264,000,000 GWEI veya 0.0264 ETH

Yani bugünkü Ethereum fiyatıyla aşağı yukarı 110 dolar civarında bir maliyet oluşabilir.

Basit bir NFT’nin mint edilmesi bu kadar masraflı olmamalı. Reddit’de bununla ilgili oldukça fazla sayıda tartışma var.

Stacks, Bitcoin blok zincirinden faydalanılarak inşa edilmiş bir kripto paradır. Peki Stacks neden diğer kripto paralar gibi Ethereum tabanını tercih etmedi?

Çünkü cevabı çok basit : Bitcoin dünyanın en yüksek güvenlikli blok zinciridir.

NFT’lerinizi, Stacks ile yok denecek kadar küçük maliyetlerle oluşturabilirsiniz. Bunun için Boom Wallet adlı cüzdan uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu süreçte herhangi bir yardıma ihtiyaç duyarsanız Stacks Discord’unda #nfts kanalında topluluk üyelerimizden destek alabilirsiniz.