Hepinize merhaba!

Bu yazımızda Blockstack PBC (Yeni adıyla Hiro Systems PBC) ve Chainlink projelerinin partnerliklerini teknik açıdan ele alacağız. Bu iki projenin partnerlik haberi 30 Eylül 2020 tarihinde resmen duyurulmuştur.

Blockstack, Chainlink’i Stacks ve Algorand tarafından desteklenen Clarity Akıllı Sözleşme Dilini, bir Oracle çözümü olarak entegre etmek için teknolojik güçlerini birleştiriyor.

Chainlink Update: Integration Ready For Developers On Stacks Testnet

Partnerliğin ayrıntılarına geçmeden önce Chainlink (LINK)’in ne olduğundan kabaca bahsedelim. Öncelikle sıradan akıllı sözleşmeler, dış dünyadan yani blok zinciri dışındaki veri kaynaklarından veri alamaz. Haliyle bu yapı, dışarıdan veri alınamadığı için kısıtlıdır. Chainlink, akıllı sözleşmelerin bu eksikliğine bir çözüm / alternatif olarak geliştirilmiştir. Kısacası akıllı sözleşmeler tasarlanırken dış dünyadan veri alınmasını sağlayan bir köprü olarak düşünebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bir lending protokolü oluşturulacak ve gelir oranının belirlenmesi için diğer coinlerin fiyatı da gerekiyor. Bu aşamada fiyatları, blok zincirinin dışından çekmeniz gerekecek. LINK tam olarak bu aşamada devreye girerek, bu veriyi blok zincirine ulaştırıyor!

Stacks’ın ne olduğu hakkında bilgi edinmeniz için sizler için hazırlamış olduğum yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Stacks geliştiricileri yakında Chainlink’in Oracle Teknolojisi sayesinde milyonlarca veri sağlayıcısını, web API’sini ve blok zinciri dışındaki diğer kaynakları kapsayan güvenli, doğrulanmış verilerle, gelişmiş Clarity akıllı sözleşmelerini oluşturabilecekler.

Eğer kullandığım teknik sözcükler yabancı geliyorsa “Stacks 2.0 nedir? Geleceğe ne vaat ediyor?” başlıklı Medium yazımı okuyabilirsiniz!

Sergey Nazarov ve Muneeb Ali’nin bu partnerlikteki en önemli odak noktası, yüksek değerli, verilerin manipüle edilmesine karşı dirençli akıllı sözleşmelerin tasarlanabilmesi için elverişli bir ortam oluşturmaktır.

Clarity adından da anlaşılacağı üzere bir bakıma netlik / şeffaflık sağlamaktadır. Bu noktada daha güvenli, öngörülebilir olacak şekilde dizayn edildi. 15 Aralık 2020 tarihine kadar yapılması planlanan Stacks 2.0 yükseltmesinde ön plana çıkacak en önemli yapılardan birisidir. Stacks geliştiricileri tarafından halihazırda kullanılmaktadır. Bu süreçte aynı zamanda Arweave entegrasyonu da tamamlanmak üzere.

Arweave Nedir? Akıllı Sözleşmelere Yararı Nelerdir?

Arweave, verileri sonsuza kadar muhafaza etmeyi yani bilgi kalıcılığını sağlamayı amaçlar.

Arweave’i bir çeşit veri depolama türü olarak düşünebilirsiniz. Kullanıcıların, geliştiricilerin verileri sonsuza kadar depolamasına olanak tanıyan bir projedir. Arweave, değerli bilgileri, uygulamaları ve tarihi sonsuza kadar muhafaza etmeye olanak tanır.

En önemli özelliği ise, tarihi koruyarak, onu başkalarının değiştirmesini engeller.

Arweave entegrasyonunun akıllı sözleşmelere sağlayacağı en büyük fayda ise; verilerin, asla değişmeyecek ve sonsuza kadar muhafaza edilebilecek şekilde depolanmasıdır.

Chainlink ve Stacks için entegrasyon çalışmalarının en geç Stacks 2.0 MainNet yükseltmesi sürecine kadar tamamlanması planlanıyor.

Her iki projenin ekibi de, Chainlink’in özelliklerini ve akıllı sözleşme kütüphanesini yakın gelecekte tüm kullanıcıların ve geliştiricilerin kullanımına açmayı hedefliyor.

Entegrasyon tamamlandığında geliştiriciler aşağıdaki olanaklardan faydalanabilecek:

API’lere erişim: Geliştiriciler off-chain API’lerine erişmek için Chainlink’i kullanabilecek, aynı zamanda şifre korumalı ve premium olan sistemlere kimlikleriyle erişim sağlayabilecekler.

Güvenli Ağ Altyapısı: Stacks uygulamaları, Chainlink’in Sybil saldırılarına karşı dirençli blok zinciri koleksiyonlarını merkezi olmayan Oracle tasarımlarında toplayarak, erişilebilir ve manipülasyon dirençli Oracle hizmetlerinden faydalanabilecek.

Esnek Oracle Framework’ü: Chainlink bu framework’de, piyasa fiyatları için hazır oracle çözümleri ve tamamen özelleştirilmiş Oracle tasarımlarını, DECO ve Town Crier gibi yenilikçi gizlilik koruma gibi araçlar sunarak genelleştirmiştir.

“Stacks 2.0, layer-1 katmanı ile Bitcoin arasında köprü oluşturan benzersiz bir blok zinciridir. Clarity ile oluşturulan akıllı sözleşmeler, geliştiricilerimize yeni güçler veriyor! Oracle tarafından sunulan yüksek kaliteli veri kaynakları, Clarity üzerinde güçlü kontratlar oluşturulması için olanak sağlıyor! Chainlink’in etkileyici ekibi ve teknolojisine olan aşinalığımız ve bilgimiz göz önünde bulundurulduğunda, bu ortaklığın ve ortaya çıkan ayrıcalıkların ekosistemlerimizi ortak bir biçimde geliştireceğine eminiz.” — Muneeb Ali

Stacks topluluklarının ve diğer toplulukların gelişmesinde, büyümesinde çok önemli bir rol oynayan Freehold hakkında bilgi edinmek isterseniz “Freehold Nedir? Kripto Paraların Ekosistemine ve Topluluklarına Katkıları Nelerdir?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz!

Bu yazımda partnerliklerinden bahsetmiş olduğum Chainlink ve Stacks projelerini ve işbirliklerini teknik açıdan ele aldık. Her hangi bir şekilde yatırım tavsiyesi barındırmamaktadır. Zaten Stacks, SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) tarafından doğrulanmış bir proje olduğu için manipülasyona ve yatırım yönlendirmelerine kesinlikle tölerans gösterilmemektedir.

Stacks ile ilgili ilk yazımda da belirttiğim gibi, hesaba katılmayan, iyi araştırılmadan yatırım yapılan projeler, yatırım portföyünüze ciddi zararlar verebilmektedir. Bu noktada yatırım yapacağınız her coin / token’i, en ufak ayrıntısına kadar bilerek hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

Kaynakça

blog.blockstack.org “Combining Stacks 2.0 And Chainlink Oracle Technology Brings Developers New Smart Contract Possibilities”. Erişim 08 Ekim 2020. https://blog.blockstack.org/combining-stacks-2-0-and-chainlink-oracle-technology-brings-developers-new-smart-contract-possibilities/

Muneeb, Ali, “Chainlink oracles are coming to the Stacks ecosystem and Clarity Lang.”. Twitter. 2 Ekim 2020, https://twitter.com/muneeb/status/1312026581263618048